Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu. Zmieniając ustawienia w opcjach przeglądarki internetowej możesz zablokować zapisywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.
19 czerwca 2019
jesteś naszym gościem
 
Witamy w serwisie
katalog firm
firmy, usługi, towary
ogłoszenia drobne
dodaj ogłoszenie drobne
ostatnio dodane ogłoszenia
Praca:

Zatrudnię młodego grafika komputerowego, tel. 601 213 555

Usługi:

Cyklinowanie, tel. 696 269 184

Sprzedam:

SOSNA OPAŁOWA, tel. 791 394 791

PIASECZNO - FIRMY - USŁUGI - TOWARY - INFOLINIA SERWISU: tel. 222 133 133
Historia wokół nas
 Góra Kalwaria - garnizon rosyjski w l. 1819-1914, cz. 2
  Historia Wokół Nas, miesięcznik Co i jak (nr 71) 10/2004

      Po powstaniu styczniowym 1863-1864 r., w Górze stacjonował 29. Czernihowski Pułk Piechoty im. generał feldmarszałka księcia Iwana Dybicza Zabałkańskiego, podległy 8. Dywizji Piechoty w Warszawie. Patron pułku był z pochodzenia Niemcem. Urodził się na Śląsku w 1785 r. jako syn pruskiego oficera, a następnie rosyjskiego generał majora Jana Ehrenfrieda Dybicza. W 1801 r. wstąpił do służby wojskowej rosyjskiej. Uczestniczył w wojnie z Francją w l. 1805-1807; w 1813 r. otrzymał szlify generalskie. W czasie wojny rosyjsko-tureckiej 1828-1829 był naczelnym wodzem wojsk rosyjskich na Bałkanach. Zdobył Adrianopol (dziś Edime) za co otrzymał stopień feldmarszałka i tytuł księcia zabałkańskiego. Dowodził armią rosyjską wysłaną do stłumienia powstania listopadowego. Zmarł na cholerę podczas działań wojennych w 1831 r. w Kleczewie pod Pułtuskiem.

      Czernihów był miastem powiatowym i gubernialnym nad rzeką Desną, w dawnym województwie czernihowskim, od 1667 r. w granicach Cesarstwa Rosyjskiego.
      Zachowała się przypadkowo jedna księga urodzonych, małżeństw i zgonów cerkwi Narodzenia Chrystusa przy 29. Czernihowskim Pułku Piechoty z 1887 r. W końcu 1886 r. duchowny prawosławny - pop Aleksander Smirnow otrzymał od swojego przełożonego w Warszawie tę księgę, do zapisywania aktów stanu cywilnego przez jeden rok. Obecnie przechowywana jest ona w zasobie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, w Oddziale Zamiejscowym w Grodzisku Mazowieckim (podobne księgi rosyjskich formacji wojskowych zachowały się szczątkowo z terenu Warszawy, z parafii prawosławnych przy 15. Pierejesławskim Pułku Piechoty i przy 3. Batalionie Strzelców z lat 1858-1862).


  Odcisk pieczęci 2. Batalionu Saperów z 1834 r., który stacjonował w Górze, w latach 30. XIX w.


      Cerkiew w Górze Kalwarii zbudowano między 1867 (data powstania powiatu górno-kalwaryjskiego), a 1870 r. Odwiedzając miasto, spostrzegł ją podróżnik, pisarz i publicysta Edward Chłopicki. Opis swojej podróży zawarł w artykule Wiosenna wycieczka w Czerskie, opublikowanym w warszawskim czasopiśmie Kłosy w 1871 r.: Ulica Senatorska [dziś Księdza Zygmunta Sajny] godniejsze już uwagi zgarnia w sobie szczegóły; tu się spostrzega ozdobną, świeżo pobudowaną cerkiew, obszerne koszary wojskowe, kościół pobernardyński z przestronnemi murami klasztoru, aptekę i widok ze szczelin ulicznych na cudną okolicę nadwiślańską.
      W ciągu roku kalendarzowego 1887 w księdze spisano 5 aktów urodzeń, 2 małżeństw i 22 akty zgonów wojskowych rosyjskich i ich rodzin.
      Żołnierze szeregowi wyznania prawosławnego pochodzili przeważnie z Ukrainy, z guberni: czernihowskiej, charkowskiej i besarabskiej (Besarabię, należącą do Mołdawii, Rosja zagarnęła w 1812 r.).
      W pułku służyli także żołnierze wyznania protestanckiego, luteranie, pochodzący z guberni estlandzkiej (estońskiej) ze stolicą w Rewlu (w granicach Cesarstwa Rosyjskiego od 1710 r.), należącą razem z guberniami kurlandzką i inflancką do guberni nadbałtyckich Cesarstwa. Wśród zmarłych w 1887 r. był też Polak, szeregowy 2 roty Wawrzyniec Płaczek z guberni kaliskiej.
      W świetle zachowanej księgi wiadomo, że pułk składał się z 16 rot (kompanii), których dowódcy nosili stopnie wojskowe: porucznik, kapitan i sztabskapitan. Dowódcą pułku był wówczas pułkownik Andriej Andriejewicz Modrach.
      Zmarli żołnierze, byli to przeważnie szeregowi pochodzenia włościańskiego, liczący od 21 do 26 lat. Jeden z nich był doboszem w pułku. Umarli w pułkowym lazarecie na następujące choroby: zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, ospę, zapalenie otrzewnej, zapalenie opon mózgowych i tyfus.
      Żołnierze leżeli także w szpitalu cywilnym przy miejscowym Domu Schronienia Starców i Kalek [dziś Dom Pomocy Społecznej im. Waleriana Łukasińskiego]. Na przykład w 1878 r. przebywało w nim 12 wojskowych, 9 wyzdrowiało, 2 zmarło, a 1 pozostał na następny rok.
      Jeden z żołnierzy 29. Pułku, pochodzący z guberni charkowskiej, został skierowany do budowy koszar w Skierniewicach. Tam zmarł w szpitalu 2. Batalionu Strzelców. Akt zgonu spisał kapelan cerkwi wojskowej (ruchomej) 2. Batalionu pod wezwaniem św. Mikołaja (nowe koszary w Skierniewicach wzniesiono w l. 1885-1895).
      W 1887 r. oddalił się z miejsca postoju jednostki w Górze Kalwarii, bez rozkazu dowództwa, porucznik Iwan Babyczew, prawosławny, kawaler, lat 31, wywodzący się ze szlachty dziedzicznej guberni witebskiej. Jego ciało bez oznak życia znalazł w odległości 2 i 1/2 wiorst od osady Góra Kalwaria, w zaroślach na brzegu Wisły, starszy szeregowiec 14 roty Roman Gołowanienko. Oficer zabił się wystrzałem z rewolweru w prawą skroń, a jak wykazało dochodzenie sądowo-medyczne pod wpływem rozstroju psychicznego.
      Na planie gruntów miasta Góry Kalwarii z 1871 r. nie ma jeszcze budynków koszarowych przy ul. Aleksandryjskiej (pierwotnie i dziś Dominikańskiej). Zbudowane zostały - zapewne w tym samym czasie co skierniewickie - przed końcem wieku.
      Zmiana sytuacji politycznej w Europie i utworzenie w latach 1882-1883 bloku państw centralnych przez Niemcy, Austro-Węgry i Włochy, spowodowała zmianę orientacji politycznej Rosji. Konsekwencją był sojusz z Francją. Zmiana polityki rosyjskiej spowodowała rozbudowę sił zbrojnych w Królestwie Polskim.
      Nowe budynki koszarowe w Górze Kalwarii były pierwotnie licowane czerwoną cegłą (obecnie zostały otynkowane), starannie wypalaną w metalowych formach. Dzięki temu uzyskiwano gładką i wytrzymałą powierzchnię ścian, unikając jednocześnie ich tynkowania. Izby żołnierskie były bardzo przestronne. Szeregowi mieszkali po kilkudziesięciu w ogromnych salach. Obecnie te sale są poprzedzielane ścianami działowymi, ale od strony korytarzy widoczne są nadal łuki wieńczące dawne wejścia do izb żołnierskich (dziś zamurowane).
      29. Czernihowski Pułk Piechoty w 1890 r. przeniesiono do Różana, do Obozu Zabałkańskiego. Nazwa obóz dotyczyła przede wszystkim dużych, samodzielnych garnizonów, będących swoistymi miasteczkami wojskowymi (które wtedy organizowano). Rosjanie nadali im nazwy, pochodzące od nazwisk zasłużonych wodzów.
      Garnizon w okolicach Różana nosił miano Obozu Zabałkańskiego, inne zaś np. w pobliżu Zambrowa Obozu Repnińskiego od gen. feldmarszałka Mikołaja Repnina, czy w Jabłonnie Obozu Hurki od gen. feldmarszałka Józefa Hurki.
      Nowo wcielony do armii carskiej żołnierz otrzymywał w pierwszym roku służby: płaszcz sukienny, mundur i czapkę na dwa lata, trzy koszule, kalesony - spodenki, chustki, trzy pary obuwia, dwa ręczniki, trzy prześcieradła, dwie powłoczki na poduszkę, jedną na siennik. Łącznie z zapasami magazynowymi na każdego żołnierza w okresie pokoju przypadało po trzy mundury i dwa płaszcze. Na wyprodukowanie jednego płaszcza trzeba było wełny z 1,8 owcy, jednej pary butów filcowych 2,5 kg wełny, a na jeden kożuch sześć skór baranich. W wojsku rosyjskim oprócz butów kompletnych żołnierze otrzymywali do wymiany również cholewki, podeszwy i obcasy.
      Przed wybuchem I wojny światowej w Rosji obowiązywały następujące okresy obowiązkowej czynnej służby wojskowej, w piechocie i artylerii (bez konnej) 3 lata, w pozostałych formacjach wojsk lądowych 4 lata, a w marynarce wojennej 5 lat. Większość rekrutów z Królestwa Polskiego (do poboru stawano po ukończeniu 20 roku życia) kierowano do piechoty i artylerii polowej.
      Od lat 90. XIX w. do 1910 r. w Górze Kalwarii stacjonowały: 6 Batalion Pontonowy 3 Korpusu i 7. Batalion Pontonowy 3 Korpusu. Znajdował się tu także duży magazyn żywnościowy. W takich magazynach przechowywano głównie zboże i suchary.
      W aktach Zarządu Żandarmerii Powiatów Grójeckiego i Błońskiego w Grodzisku [dziś Mazowieckim] zachowały się akta z 1905 r., dotyczące rozrzucenia ulotek w obrębie rozlokowania 6. i 7. Batalionów Pontonowych w osadzie Góra Kalwaria. Dowódca 6. Batalionu pułkownik Gołubiński przesłał ulotki dostarczone w różnym czasie przez szeregowców i podoficerów dowodzonego przez siebie batalionu. Z kolei dowódca 7. Batalionu pułkownik Pietrow załączył 13 ulotek Do żołnierzy obozu [garnizonu] Góra Kalwaria i 1 ulotkę On żegna się. Część znalazł szeregowiec 1 roty Wasyl Syzdrancew, podczas pełnienia służby, przy wychodku dla szeregowców i podoficerów. Pozostałe przekazał dowódcy szeregowiec 1 roty Aleksy Sylański, a znalazł je podczas pełnienia służby, na słupku gimnastycznym.
      Obie sprawy kolportowania druków antyrządowych zostały umorzone na początku 1906 r., o czym poinformował swojego podwładnego w Grodzisku naczelnik Warszawskiego Gubernialnego Zarządu Żandarmerii w Warszawie.
      W 1909 r. stanowisko ministra wojny w Rosji objął gen. A. W. Suchomlinow, który dokonał reformy armii. Zmniejszono liczbę samodzielnych pułków i batalionów rezerwowych, fortecznych i inżynieryjnych. Przeważyła wówczas, po przegranej z Japonią i rewolucji 1905-1907 r., idea działań obronnych przeciwko Niemcom, a linia rozwinięcia wojsk carskich została cofnięta poza obszar Królestwa, za Niemen i Bug. Żołnierze armii carskiej w Królestwie do 1910 r. tworzyli 63 garnizony, a po zmianie dyslokacji 46, przy czym w 9 miejscowościach stało 3 i więcej oddziałów.
      W 1910 r. miejsce zlikwidowanych jednostek w Górze Kalwarii zajęła 23. Dywizja Moździerzy, która stacjonowała tu do wybuchu wojny w 1914 r.
      Dnia 31 lipca 1914 r. około godziny 20-tej dowódcy większości oddziałów rozlokowanych na terenie Królestwa Polskiego otrzymali telegraficznie rozkaz o rozpoczęciu mobilizacji powszechnej. Wkrótce rozpoczęły się pierwsze starcia zbrojne.
      Na cmentarzu parafialnym w Górze Kalwarii zachowały się do dziś cztery nagrobki wojskowych rosyjskich, dwóch generałów i dwóch oficerów. Najstarszy, to nagrobek żeliwny dowódcy 1. Batalionu Saperów podpułkownika Władimira Bykowa z 1862 r. W 1884 r. pochowano generał majora Iwana Dmitriewicza Marsocznikowa, dowódcę 29. Czernihowskiego Pułku Piechoty. Charakterystycznym elementem wystroju pomnika, ufundowanego przez grono oficerów pułku jest, obok masywnego krzyża, kotwica. W tym samym pułku służył podporucznik Nikodem Myszkowski. Na jego płycie nagrobnej widnieje data zgonu 1894. Z 1895 r. pochodzi płyta nagrobna generał majora J. J. Bredowa, dowódcy 26. Mohylewskiego Pułku Piechoty (która to jednostka wojskowa nie stacjonowała na stałe w Górze Kalwarii).

      Ewa i Włodzimierz Bagieńscy
  Ewa Bagieńska jest magistrem historii. Pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Włodzimierz Bagieński jest doktorem historii. W latach 1984-2003 pracował jako kierownik Archiwum m. st. Warszawy Oddział w Górze Kalwarii.
Baniocha
Brześce, Podłęcze
Brzumin
Cendrowice, Sobików
Coniew
Czaplin
Czaplinek, Krzymów
Czarny Las, Kiełbaska, Obręb, Sierzchów
Czersk, cz. 1 - Wójtostwo
Czersk, cz. 2 - Kasztelania
Czersk, cz. 3 - Kościoły
Czersk, cz. 4 - Starostwo
Czersk, cz. 5 - Szlachta w mieście
Czersk, cz. 6 - w XIX w.
Czersk, cz. 7 - dwudziestowieczne ciekawostki.
Góra Kalwaria - garnizon rosyjski w l. 1819-1914, cz. 1
Kawenczyn, Kawenczynek, Dębówka, Turowice
Kąty
Linin
Łubna, Solec, Szymanów
Moczydłów, Mikówiec
Pęcław
Potycz
Tatary
Ustanów
Wólka Załęska, Tomice

 | ADWOKAT | AKACJOWY ZAKĄTEK | AS BUD-PROF | ASSETS | ATW DEVELOPMENT | BIARKEM | BIURO OGŁOSZEŃ w PIASECZNIE | BIURO RACHUNKOWE | BUD-RIM DEVELOPMENT | DEK-BUD | DRUKARNIA CYFROWA PIASECZNO | EKOBUD | FANTAZJA | GEODETA UPRAWNIONY | Grast & MTB | GRZEGORZ WARZOCHA | HURTOWNIA ELEKTRYCZNA | INWEST-KUL | JARPER | KATARZYNA BORKOWSKA - WARZOCHA | KRYSTA | LICENCJONOWANE USŁUGI KSIĘGOWE | MADEX | NATALIA GOLD | NIERUCHOMOŚCI LACH | OKNA USTANOWSKIE | PRINT SHOP Nie tylko wizytówki .... | REKLAMA PIASECZNO | SELF STORAGE | STUDIO KOLORÓW | TACPA | TYNKBOR | www.3xNiemiecki.pl | 
 |  Nasz Solec | Beżowiak | Dołącz do ruchu JOW w Górze Kalwarii | Miasto i Gmina Góra Kalwaria | Nadleśnictwo Chojnów | Starostwo Powiatowe |